Прошу высказываться, вносить дополнения и изменения
ПРОЕКТ
(17.11.2007 р.)
Концепція
розвитку велосипедного туризму
I. Передумови розвитку виду спортивного туризму в Україні (історія виникнення та розвитку, сучасний стан розвитку, поширення в регіонах, природні ресурси, матеріальна база, кадри, партнери та інші істотні умови розвитку тощо).
1.1. Історія виникнення та розвитку
Велосипедний туризм в Україні має дуже давню традицію. По матеріалах українських часописів перші «Спілки велосипедистів-аматорів» зосновані в Харкові, Севастополі та Одесі у 1887 році, до речі, у Київі тільки через пять років - у 1892 р. З тих часів були зльоти та занепади у велосипедному русі в України, але найбільшого поширення велотуризм набув у Радянські часи. Перші секції велотуризму при клубах та підприємствах почали з,являтися у 50-ті роки.
Перша комісія велосипедного туризму з`явилася в Клубі туристів Харкова у 1969 році. За кілька років комісії велосипедного туризму почали роботу у Житомирський області, Донецьку, Запоріжжі, Києві, Дніпропетровську, Сімферополі, Одесі та іншіх містах. В ті часи Головна комісія велотуризму працювала в Харкові і тільки у 1981 році вона «переїхала» у Київ.
В 1979 р. вперше в Україні в м. Харкові, були проведені республіканські змагання з техніки велосипедного туризму.
1.2. Сучасний стан розвитку
В 2006 році за даними ЦМКК проведено 83 категорійних велосипедних походів, що складає 9 % загальної кількості походів. Велокомісіі активно працюють в 11-ти осередках України
Кількість всеукраїнських велосипедних змагань поступово зростає
2004 – 1, 2005 – 1, 2006 – 2, 2007 – 2
Календар всеукраїнських та обласних змагань з велотуризму 2007 року налічує понад 20 змагань.
1.3. Поширення в регіонах
Походи. На сьогодні, по статистиці ЦМКК, в 2006 році з 27регіонів України, категорійні велопоходи проводилися лише у 11-ти, (перелік міст дається за абеткою).1. Дніпропетровська обл., 2. Донецька обл., 3. Івано-Франківська обл., 4. м. Київ, 5. Київ обл., 6. Львів обл., 7. Одеса обл., 8. Полтавська обл., 9. Харківська обл., 10. Херсонська обл., 11. Чернігівська обл.
Ще в чотирьох областях існують велокомісіі, але тільки на папері.
Змагання. Протягом останніх 3 років у всеукраїнських змаганнях з техніки велосипедного туризму брали участь команди з 6 - 10 регіонів.
1.4. Природні ресурси
Існуюча методика категорування велопоходів дозволяе проводити на теренах України велопоходи 1-5 к\с. Велопоходи шостої к\с вже треба проводити в районах Кавказу, Уралу, Сибіру, Центральної Азії. Це дозволяе виконувати звання Майстер Спорту України не виїзджаючи за кордон.
1.5. Матеріальна база
Незалежно від виду туризму ФСТУ повинна мати свою матеріальну базу, як найменше, у вигляді спорядження для проведення учбово-тренувальних заходів та змагань з видів туризму. Це спорядження повинно систематично оновлюватися та поповнюватися новим та більш досконалим.
Щоб поїхати у велопохід, окрім общотуристського спорядження треба мати велосипед який коштує мінімально від 2-х тисяч гривень.
1.6. Кадри
Комісія велотуризму за останній час провадить заочну школу підготовки до велопоходів першої категорії складності.
Питаннями підготовки Середньої, Висшої та інструкторських кадрів займається кадрова комісія і данні про наявність та кваліфікацію у Велосипедної комісії відсутні.
1.7. Партнери
Зараз ведеться робота по налогодженню робочих контактів з велокомісіею Росії.
II. Аналіз існуючих проблем розвитку.
На рівні ФСТУ на сьогодні є відповідна нормативна база, але вона потребує вдосконалення.
2.1. По лінії кадрової комісії відсутня робота та допомога по створенню програм підготовки будь-яких контингентів: спортсменів, суддів, тренерів, туристського активу.
2.2. Відсутні методичні розробки, інструкції та роз’яснення.
2.3. ЦМКК іноді приймає рішення не завжди спираючись на пропозиції фахівців з велотуризму, посилаючись на результати свого голосування, в якому беруть участь здебільшого представники інших видів туризму.
2.4. Відсутні затверджені правила змагань
2.5. Президенти обласних ФСТ, здебільше з других видів туризму, не мають часу або бажання розвивати велотуризм.
2.6 Відсутня спрямована робота головного сайту ФСТУ
III. Мета Програми розвитку виду
Програма створюється з метою:
- подальшого розвитку велосипедного туризму як виду спорту;
- залучення до занять велотуризмом широких верств молоді;
- поширення велотуризму в регіонах;
- підвищення безпеки велозаходів;
- досягнення високих спортивних результатів.
IV. Порівняльний аналіз можливих варіантів розвитку та обґрунтування оптимального варіанту.
Можливі варіанти розвитку велосипедного туризму
4.1. Віддати перевагу розвитку похідного велотуризму, який традиційно вважається основою туризму, видом діяльності, способом життя;
4.2. Віддавати перевагу розвитку спортивних змагань, як найбільш характерної діяльності для туризму, як виду спорту.
4.3. Оптимальним варіантом вважаємо розвиток, удосконалення, ускладнення та взаємодію двох напрямків, приділення їм однакової уваги.
V. Пріоритетні завдання (напрями діяльності комісії) з розвитку виду спортивного туризму за оптимальним варіантом розвитку.
5.1. Загальні умови розвитку
Головними завданнями в напрямку розвитку велотуризму, як і інших видів спортивного туризму, слід вважати наступне:
5.1.1. Вдосконалити організаційну структуру Федерації.
Структура ФСТУ та її поліпшення. З*їзд ФСТУ затвердив нову Програму розвитку спортивного туризму в нових соціально-економічних умовах. Виникає слушне питання, чи можлива ефективна праця організаціі в нових условіях для рішення нових задач зі старою структурою ФСТУ яка залишилася незмінною ще з часів СРСР, на погляд велокомісії, - ні. На погляд велокомісії потрібно зробити наступне:
- підкомісії ЦМКК з видів туризму включити до Центральних комісій з видів туризму. Теж саме треба зробити у областних осередках ФСТУ;
- скасувати посаду Президентів областних ФСТ. Замість них впровадити посаду відповідального секретаря областної ФСТ яку з часом зробити штатною особою. Таким чином Федерація обласних осередків трансформується в Федерацію Видів спортивного туризму.
5.1.2. Активізувати роботу сайта Федерації. Це призведе до розширення інформаційного простору Федерації і поліпшенню інформованості широких верст населення про діяльність видів спортивного туризму.
5.1.3. Здобуть можливість спортсменам-туристам по Маршрутних книжках проходити безкоштовно ділянки місцевостей з обмеженим доступом, заповідників тощо. Особливо це стосується Криму та Карпат.
5.1.4. Відновити школи НТП, СТП, ВТП, СИП, ВИП
5.1.5. Зменшити диспропорцію фінансування спортивних та учбово-тренувальних заходів.
5.1.6. Запровадити агітаційні велоакції, винайти умови та запровадити стимулювання активу
5.2. Спортивні велопоходи
Розробити перелік класіфіцірованих маршрутів велопоходів 1 - 5 к\с на теренах України, та 6-ї за кордоном.
5.3. Спортивні змагання з велотуризму
Вдосконалювати Правила проведеня змагань з велотуризму.
Впровадження нових видів дистанцій на змаганнях.
5.4. Навчально-методична робота
5.4.1. Сприяти комісії з підготовки кадрів ФСТУ в роботі по проведенню шкіл, зборів і семінарів по підготовці інструкторів спортивного туризму, інструкторів-тренерів спортивного велотуризму і інструкторів-гідов велотуризму.
5.4.2. Проводити семінари з підготовки та підвищення кваліфікації суддів змагань з велотуризму.
5.4.3. Проводити семінари з підготовки та підвищення кваліфікації тренерів з велотуризму.
5.5. Зовнішні зв'язки
5.5.1. Ініціювати участь команд Російської Федерації та інших держав у всеукраїнських змаганнях з велотуризму.
5.5.2. Розпочати роботу по взаємному признаню довідок про проходження спортивних велопоходів України та Російської Федерації.
VI. Етапи виконання Програми.
На основі затвердженої Концепції розвитку велотуризму розробити Програму поетапних дій
Етапами виконання програми є щорічні календарні плани велосипедної комісії, які відображають усі напрямки розвитку велотуризму в Україні до 2012 р.
VII. Очікувані результати
Очікувальні результати:
- створення комісій велосипедного туризму у всіх осередках ФСТ України.
- збільшення кількості спортсменів-велотуристів на період розвитку до 2012 року в 3-4 рази.
Голова комісії велосипедного туризму ФСТУ Пєвцов Д. В.